Ostrov RAB v spolupráci s Fancar s.r.o.

29.08.2024

Dnes sa spolu prostredníctvom cestopisu vyberieme do Slovákmi vyhľadávanej destinácie do Chorvátska. Presnejšie na deviaty najväčší ostrov Chorvátska Rab. 

Vítame Vás pri našom cestopise. V skratke Vám predstavíme chorvátsku letnú destináciu, ako inšpiráciu pre Váš letný trip. Ostrov Rab prezývaný aj ako ostrov slnka má pri prejazde autom s jedného cípu na druhý dĺžku 26 kilometrov. Povrch ostrova je hornatý. Najvyšší bod ostrova má výšku 408 m.n.m., táto hodnota neprelomí výškové rekordy, k peknému výhľadu, ku ktorému napomáha lokácia miesta to však postačuje. Ahoj, Naše meno je Matúš a Eliška pozývame Vás na naše cesty pri, ktorých Vám chceme ukázať možnosť spoznávania krásnych miest dostupných relatívne jednoducho automobilom, ukázať Vám cestu pri ktorej si aj s obmedzeným rozpočtom užijete maximálnu hodnotu cestovateľského zážitku. Cesty absolvujeme s našim bodkovaným psom dalmatíncom Bučim (@dalmatian_buci)  

Z Bratislavy na Rab sme sa vybrali, trasou vedúcou naprieč Maďarskom s dĺžkou 590 kilometrov. Opúšťame Bratislavu. Po prejazde maďarskej hranice zo Slovenskom v Rajke sa pripájame na diaľnicu M1 smerujúcu na Budapešť. Po približne 50-tich prejdených kilometrov odbočujeme na rýchlostnú cestu M85 neskôr M86. Cez územie Maďarska prejdeme dokopy 240 kilometrov. Je nutné zakúpiť si diaľničnú známku za ktorú sme v roku 2024 zaplatili pri kúpe online 16,40eur. Bez zdržania a kontroly prechádzame chorvátskym hraničný prechodom Goričan. Za krátko nás zastaví prvá platobná brána slúžiaca na úhradu poplatku za prejazd diaľnicou. Chorvátsko podobne ako Taliansko nepoužíva diaľničné známky, ale systém jednotlivého výberu poplatku za každý prejazd diaľnicou. Po ceste na Rab sme na území Chorvátska prešli cez dvojicu brán označovaných s názvom cestarina. Za prejazd sme dokopy uhradili sumu 17eur. Treba však počítať s úhradou rovnakej sumy aj po ceste späť na Slovensko. Posledných 60 kilometrov jazdy na pevnine tvoria pekné kľukaté cesty rozdelené v polovičnom pomere medzi jazdou v kopcovitých serpentínach vnútrozemia a po romantických cestách pobrežia. Cesty sú pre ľudské oko veľmi atraktívne. Taktiež sú atraktívne šoférsky, žiaľ veľkú časť dňa počas letnej sezóny sú silno vyťažené a tak sa ako aj v našom prípade môže stať, že namiesto príjemnej technickej pasáže pôjdete 30 kilometrov za karavanom, ktorý nedokážete obehnúť. Keby sa vám tento manéver aj úspešne podarí, za pár metrov dobehnete ďalší. Ostrov je od pevniny vzdialený zhruba 10 kilometrov. Túto vzdialenosť je nutné prekonať s pravidelnou linkou trajektu. Na trajekte strávite 20 minút. Poplatok za cestu je vo výške (automobil 18,20 eur, každá osoba 4,20 eur)

Rab je ako sme už spomenuli vyššie pre svojich priemerných 2500 hodín slnečného svitu za rok (v prepočte 6,8 hodiny slnečného svitu denne) prezývaný aj ako ostrov slnka. V porovnaní s najslnečnejším miestom na území Slovenskej republiky, mesto Hurbanovo s hodnotou 2190 hodín slnečného svitu za rok má Rab ročne o približne 300 slnečných hodín viac. Druhou prezývkou ostrova je vďaka jeho vegetácii "zelený ostrov". Pri plavbe trajektom k východnej strane ostrova Vám toto pomenovanie bude znieť neuveriteľne. Už z lode zazriete vypriahnutý pustý ostrov bez náznaku akýchkoľvek stromov a rastlín. Kontrast nádhernej modrej vody, oblohy a svetlej skalnatej pevniny je krásny pre oči, ale žeby zelený ostrov? Východná časť ostrova je vystavovaná pravidelnému veľmi nárazovému vetru, častokrát so silou orkánu nazývaným Bora. Vďaka tomuto vetru vďačí východná časť ostrova za svoj pustý vzhľad. Toto pusté územie je rozlohovo malé. Zvyšok ostrova chráni pred vetrom už spomínaný najvyšší bod ostrova hora Kamenjak. Hora zabraňuje ničivým účinkom vetra a dovoľuje ostrovu rozvíjať svoje lesy a prírodu, vďaka ktorej môže byť ostrov prezývaný "zelený ostrov". 

Sever ostrova tvorí Loparský Záliv. Záliv je mimoriadne členitý s veľkým množstvom pieskových pláži. Najznámejšia Rajská pláž ma dĺžku 2 kilometre. Jedná sa o veľmi obľúbenú čo ma za následok, že aj veľmi preplnenú komerčnú pláž. Pre dobrodruhov túto pláž rozhodne neodporúčame. Na druhú stranu môžeme odporučiť veľmi príjemne zoskupenie malých prírodných pieskových zátok nachádzajúcich sa len pár kilometrov severovýchodne od mesta Lopar. Prístup k plážam nie je pre neznalého turistu jednoduchý, čo má za následok komplikovaný a zdĺhavý prístup k moru. Medzi hlavné komplikácie prístupu patrí predlženie si prechádzky v teplom počasí k pláži spôsobené zaparkovaním vozidla ďaleko od pláže. Táto "nevýhoda" má za následok to, že veľa ľudí žije v omyle dostupnosti pláži iba zo strany mora prostredníctvom lode. Tým pádom sú pláže veľmi riedko obsadené a pokojné. Pri správnom zaparkovaní Vášho automobilu Vás čaká približne 15 až 20 minútová mierne náročnejšia prechádzka dole kopcom naprieč prírodnou lesnou rezerváciou Dundo. Po zídení Vás privíta kľud a miesto na prijeme strávený deň pri mori. Vstup so psom Vám nikto nezakáže a pre veľký počet malých zátok na ktorých ste často sami Váš pes nebude nikomu prekážať. Pláže majú absenciu bufetu s možnosťou občerstvenia, preto Vám odporúčame pred odjazdom na trip zakúpiť si chladiaci batoh, v ktorom máte možnosť si zobrať na pláž vlastné občerstvenie a nápoje Treba mať na pamäti, že všetok odpad čo si zo sebou prinesiete treba odniesť aby boli pláže naďalej čisté bez odpadkov.

Voda má prijemnú teplotu, vďaka malej hĺbke. Breh sa zvažujem veľmi mierne. Približne 100 metrov od brehu voda dosiahne hĺbku necelých dvoch metrov. Pre niekoho nevýhoda. Pre návštevu s malými deťmi ideálne miesto. 

Ostrov rab má 9300 domácich obyvateľov. Hlavný význam pre hospodárstvo ostrova má cestovný ruch. Vo vnútrozemí ostrova sa venuje malá skupina obyvateľstva pestovaniu olív a na pobreží profesionálnemu rybolovu. Ostrov je kapacitne vybudovaný pre návštevy turistov. Veľké množstvo apartmánov na prenájom je samozrejmosťou. V posledných rokoch na ostrove pribudli veľké supermarkety. Ceny v potravinách sú porovnateľné s cenami na našom území.

Na Ostrove sa nachádza 8 hlavných miest. Najväčším mestom ostrova s pekným historickým centrom je mesto Rab. Mesto sa nachádza na západe ostrova a má 600 stálych obyvateľov. V centre sa dá najesť a absolvovať príjemnú prechádzku historickou časťou. 

Tip na dobrodružný celodenný výlet, ktorý nás zaujal. Rybolov na lodi Kordika (facebookova stránka Fishing Kordika Rab) pre maximálny počet 20 osôb, ktorý pre vás organizuje kapitán Kordič. Nahadzujeme sieť... Sieť bude pod morom hodinu. Sieť je ponorená v 100 metrovej hĺbke vo vzdialenosti 500 metrov za loďou. Loď ide počas lovu po vytipovanej trase plynulou rýchlosťou približne 5 kilometrov za hodinu. Po hodine vyťahuje kapitán s posádkou úlovok. Ryby následne pri sprievode veľkého množstva čajok lietajúcich v okolí lode, pitvajú a čistia priamo na palube. Čerstvosť je bezkonkurenčná čo sa preukáže neskôr aj na chuti úlovku. Úlovok za malú chvíľu putuje na gril umiestnený priamo na palube lode. Výborný obed, veľmi jednoduchý. Kapitán podáva ryby a plody mora s čerstvým chlebom, kapustovým šalátom a olivovým olejom. Pri love rýb sú pre návštevníkov atrakciou častokrát objavujúce sa delfíny, ktoré sa pravidelne nadychujú majestátnym výskokom nad hladinu. Pre návštevníkov zábava, pre rybárov na lodi starosť. Rybárom počas lovu delfíny organizovane v svorke žerú nazbierané ryby zo siete. Pri vyžieraní hrozí poškodenie siete. Rybačku sme taktiež absolvovali s našim psom Bučim.

Destináciu sa oplatí navštíviť ako celotýždennú dovolenku, ale taktiež aj ako výlet v rámci predĺženého víkendu.

Ostrov Rab sme navštívili už viackrát, Tento krát sme cestu absolvovali s SsangYong Rexton.. Auto na cestu nám zapožičala firma Fancar s.r.o.  Autorizovaný predaj a servis Ssangyong v Bratislave. Ďakujeme Andrejka a Christian.